Szent Balázs püspökre emlékeztünk...
Írta: Iliásné Pozsgai Anna iskolaigazgató   
AddThis Social Bookmark Button

A balázsjárás a farsang időszakára, február 3-ra (Balázs napjára) esik. Szent Balázs püspök a gyerekek védőszentje volt, de nevét a torokfájás gyógyítójaként is emlegették. A legenda szerint egy asszony fiát, akinek halszálka akadt meg a torkán, imájával mentette meg a fulladástól. Az asszony hálából ételt és gyertyát vitt neki. Ennek emlékére szokás az ún. Balázs-áldás, vagy balázsolás, amikor a katolikus pap a gyermek álla alá két gyertyát tesz keresztbe és imát mond.

A Balázs-áldás könyörgése:
Szent Balázs püspök, és vértanú közbenjárása által szabadítson meg és őrizzen meg téged az Úr a torokbajtól és minden más betegségtől. Az Atya, a Fiú és a Szentlélek nevében.
A balázsáldás egyházi szokása mellett a balázsjárásról a 17. század óta vannak rendszeres feljegyzések. Az iskoláskorú gyermekek házról-házra járó, adománygyűjtő, iskolába toborzó, köszöntő szokása. Maskarába öltözött gyermekcsoportok jártak házról-házra. Egyikük Balázs püspököt személyesítette meg - fején papírsüveggel -, a többieken papírcsákó volt, oldalukon fakard. A háziaktól kapott szalonnát, babot, zsírt, tojást a gyerekek elvitték a tanítónak, aki azután megvendégelte őket. Ha esetleg pénzt is kaptak, azt az iskola, vagy a templom céljaira használták fel.
Iskolánkban mi is megemlékeztünk Szent Balázs püspökről.  Énekkaros tanulóink Csetkovics Gabriella tanító felkészítésével elénekelték és eljátszották a balázsjárással kapcsolatos adománygyűjtő köszöntést. Nagy érdeklődéssel és köszönettel fogadtuk a lelkes diákok szereplését.

 

A Balázs-áldás könyörgése:

Szent Balázs püspök, és vértanú közbenjárása által szabadítson meg és őrizzen meg téged az Úr a torokbajtól és minden más betegségtől. Az Atya, a Fiú és a Szentlélek nevében.

A balázsáldás egyházi szokása mellett a balázsjárásról a 17. század óta vannak rendszeres feljegyzések. Az iskoláskorú gyermekek házról-házra járó, adománygyűjtő, iskolába toborzó, köszöntő szokása. Maskarába öltözött gyermekcsoportok jártak házról-házra. Egyikük Balázs püspököt személyesítette meg - fején papírsüveggel -, a többieken papírcsákó volt, oldalukon fakard. A háziaktól kapott szalonnát, babot, zsírt, tojást a gyerekek elvitték a tanítónak, aki azután megvendégelte őket. Ha esetleg pénzt is kaptak, azt az iskola, vagy a templom céljaira használták fel.

Iskolánkban mi is megemlékeztünk Szent Balázs püspökről.  Énekkaros tanulóink Csetkovics Gabriella tanító felkészítésével elénekelték és eljátszották a balázsjárással kapcsolatos adománygyűjtő köszöntést. Nagy érdeklődéssel és köszönettel fogadtuk a lelkes diákok szereplését.

 

 

 

Polgármesteri köszöntő

 

Önkormányzati választás 2019

Facebook

Programnaptár 2020

Domb újság

.


Fertőszéplaki Sportkör

Fertőszéplakinak lenni


Ingyen WiFi Fertőszéplak központjában

Felhasználónév: wifi
Jelszó: free

Fertőszéplak képekben


 

Környező települések


   Fertőd

   Fertőszentmiklós

   Sarród

   Hegykő

   Fertőhomok

   Petőháza

   Fertőendréd

   Agyagosszergény

   Hidegség

   Fertőboz

   Kópháza

   Balf

   Sopron